Przemówienie dyrektora szkoły na okoliczność Jubileuszu

Szanowni Państwo, kochane dzieci!
Dzisiejszy dzień jubileuszu przywodzi nam na pamięć bogatą przeszłość tej placówki już bardzo odległą, bo sięgającą lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Wspominając minione lata z trudem odtwarzamy postaci nauczycieli i kierowników troszczących się o mienie szkoły i poziom edukacyjny uczniów , wreszcie absolwentów, których dalsze losy są imponujące. Podstawy wykształcenia uzyskali tu między innymi: księża, nauczyciele, prawnicy, naukowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy i reprezentanci innych zawodów. Wszyscy jednak ciepło wspominają lata swojej pierwszej szkoły i nauczycieli, którzy w zawierusze historii uczyli po polsku, po niemiecku, w różnych orientacjach politycznych, ale zawsze dobrze wychowując małego Polaka, Ślązaka i wodzisławianina.
Sama szkoła przeżywała wzloty i upadki, ale stale się rozbudowywała i rozwijała. Z jednoizbowego pomieszczenia z 1885 roku już w kilka lat póżniej przeobraziła się w dwuizbową szkołę, a w 1911 roku w piętrowy budynek i wciąż się rozwijała. W 1938 roku kolejna rozbudowa w wyniku której powstaje budynek przypominający obecny, zaś w 2000 roku ostatnia rozbudowa i powstanie obecnego wizerunku szkoły.
W 2005 roku szkoła obchodzi 120-lecie. Wtedy zostaje ufundowany sztandar szkoły, wprowadzony ceremoniał oraz nadanie imienia szkole Adama Dzika- byłego nauczyciela i kierownika , pełniącego służbę w tej placówce przez 34 lata, człowieka łączącego stare i nowe czasy przypadające na okres przedwojenny i lata powojenne. Adam Dzik – to wizerunek dobrego wychowawcy i nauczyciela, symbol ludzi krzewiących Oświatę w środowisku Zawady – to wreszcie ukłon i hołd w stronę wszystkich nauczycieli i pracowników dbających o jakościowy rozwój tej placówki. Im to składamy dzisiaj podziękowanie.