Profilaktyka


ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

 

 

15 września odbyły się warsztaty profilaktyczne dla kl. VI. Poprzez zabawę uczniowie poznali sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, a w szczególności unikania zagrożeń społecznych związanych z uzależnieniami takimi jak: dopalacze, narkotyki, przemoc w Internecie.

 

 

Zajęcia przeprowadzili specjaliści z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej

Wodzisławiu Śl.

 

 

23 PAŹDZIERNIK 2015 ROK

KLASA V A

 

"Sałatkę owocową zjecie - zawsze zdrowi będziecie" -

pod takim hasłem uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią podjęli się trudu wykonania pysznych i zdrowych sałatek. Najpierw wysłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania, a następnie przeszli do działań praktycznych.
W zawadzkiej szkole zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania się i profilaktyki odbywają się we wszystkich klasach. Uczniowie dostają mleko, owoce i warzywa oraz wodę. Panie kucharki na czele z intendentką dbają, by obiadki były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Zdrowie na talerzu
Sałatkowe szaleństwo

 

4 listopad 2015 rok.

Smaczne rzeźby klasy V b

 

Klasa V b dołączyła do grona uczniów dbających o swoje zdrowie. Na lekcji wychowawczej uczestniczyła w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania, przy okazji rozwijając twórcze umiejętności. Uczniowie wykonali owocową rzeźbę - jeża. Poznali kreatywny sposób podania galaretki wykorzystując skórkę pomarańczy.

4 listopad 2015 r.

 

6 listopad 2015 r.

KLASA IV 

 

 

"Napij się soku, napij się wody, a będziesz rześki, piękny i młody" - oto motto przewodnie dla kolejnej, prozdrowotnej lekcji wychowawczej. Tym razem czwartoklasiści pod okiem wychowawczyni zgłębiali tajniki przyrządzania zdrowego soku z owoców. Było smacznie, zdrowo i wesoło...

13 listopada 2015 r.

KLASA VI

 

"Bądź OK(i) - pij soki!"


13 listopada do grona smakoszy owocowych soków dołączyła klasa VI, która na lekcji wychowawczej przygotowała pyszne soki ze świeżo wyciśniętych owoców.

22 października 2015r.

 

KLASA I A

,,Zdrowo i kolorowo”

 

Klasa I A wykonała sałatkę owocową w ramach projektu ,,Odżywiamy się zdrowo".

 

Od 4 kwietnia do 30 listopada 2016 roku w naszej szkole realizowaliśmy program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom oraz cyberprzemocy pod hasłem: PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ OD ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH ORAZ INTERNETU finansowany ze środków Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.


Programem objęto 150 uczniów, którzy uczestniczyli w warsztatach, prelekcjach i spotkaniach z terapeutami i profilaktykami . Uczestnicy zajęć zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu oraz skutków używania środków psychoaktywnych. Uczyliśmy się „sztuki odmawiania”. Nasze działania zakończyliśmy konkursem plastycznym. Prace uczniów utworzyły szkolną galerię pod hasłem: STOP ŚRODKOM PSYCHOAKTYWNYM I CYBERPRZEMOCY.

 

Warsztaty profilaktyczne na temat przestępstw wśród nieletnich

 

24 marca 2017 r. w naszej szkole gościliśmy funkconariusza Policji, który w klasach szóstych przeprowadził warsztaty profilaktyczne na temat przestępstw wśród nieletnich, zagrożeń społecznych, ceberprzemocy, uzależnień od internetu oraz ich skutków. Wszystkie problemy zostały omówione na przykładach młodych ludzi naszego regionu.

Uczniowie zostali zapoznani z problematyką czynów karalnych, przestępstw wśród nieletnich, przemocy fizycznej, psychicznej, paserstwa, kradzieży i rozbojów. Szóstoklasiści dowiedzieli się, jakie są skutki prawne w/w "przewinień". Funkcjonariusz odpowiedział na liczne pytanie, jakie skierowali do niego uczniowie.

 

PROFILAKTYKI CIĄG DALSZY...

 

24 kwietnia klasy szóste uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych na temat zagrożeń społecznych: cyberprzemoc, uzależnienie od internetu i ich skutki oraz bezpieczeństwo wśród nieletnich. Warsztaty przeprowadzili specjaliści do spraw bezpieczeństwa ze STRAŻY MIEJSKIEJ w Wodzisławiu Śląskim.

 

Fotogaleria na Facebooku szkoły

 

W maju 2017 zostały przeprowadzone dla uczniów kl. IV a oraz IV b
warsztaty profilaktyczne „FIKCJA A RZECZYWISTOŚĆ”

 

na temat zagrożeń społecznych: cyberprzemoc, uzależnienie od internetu oraz ich skutków; radzenia sobie w trudnych sytuacjach; postawa asertywna oraz bezpieczeństwo wśród nieletnich.

 

W trakcie zajęć dzieci wczuwały się w role osób pokrzywdzonych, które zostały zhejtowane przez kolegów w mediach społecznościowych. Razem z fikcyjną postacią przeżywały emocje: strach, wstyd, wykluczenie, poniżenie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie sytuacje niszczą przyjaźń, koleżeństwo doprowadzając osobę do niskiego poczucia własnej wartości. Warto uczestniczyć w takich zajęciach.

 

 

Zajęcia przeprowadzili trenerzy, terapeuci z CENTRUM EDUKACJI I PROFILAKTYKI EPSILON z BIELSKA- BIAŁEJ, a finansował Urząd Miasta Wodzisławia Śl.