Projekt nawiązuje do dziesięcioletniej współpracy obu partnerów i jest impulsem do dalszego pogłębienia współpracy.
Odbywa się to poprzez akcje kulturalne, towarzyskie i oświatowe.
Czas trwania projektu: wrzesień – grudzień 2017 r.
Projekt przewiduje cztery działania:
Po stronie polskiej:
1. Wieczór Tradycji Śląskiej – 18 listopada 2017 roku – działanie szkoły i środowiska Zawady
2. Wieczór kolędowo - opłatkowy - 16 grudnia 2017 r. – działanie strażaków
Po stronie czeskiej:
1. Profesjonalne ćwiczenia SDH Krasne Pole i OSP Zawada w Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros w Ostrawie, a także uczniowie szkół podstawowych z Zawady i Krasnego Pola będą mieć okazję zapoznać się z warunkami jazdy w trudnych warunkach pojazdów specjalistycznych - 22 września 2017 r. – działanie strażaków
2. W Krasnym Polu: program folklorystyczny uczniów w szkole połączony z wystawą bożonarodzeniową wyrobów rękodzieł mieszkańców w Domu Działkowca oraz msza polsko – czeska wraz z koncertem w kościele dla dorosłej części partnerów obu dzielnic - 1 grudnia 2017 r. – działanie szkoły i środowiska Krasnego Pola.
DZIAŁANIE I
data: 22 WRZESIEŃ 2017 ROKU
miejsce: OSTRAWA - CENTRUM BEZPIECZNEJ JAZDY LIBROS
22 września uczniowie klasy VII a z panią dyrektor Bożeną Pluta, wychowawczynią Wirginią Borkowską oraz nauczycielem wych.fizycznego p. Kaflińską udali się na wycieczkę do Ostrawy. Tym razem był to pobyt w Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros, gdzie mieli możliwość zakosztować niesamowitych wrażeń jazdy pojazdami specjalistycznymi w ekstremalnych warunkach.
Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros w Ostrawie
Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros w Ostrawie
Klasa VII a uczestniczyła w zajęciach w Centrum Bezpiecznej Jazdy Libros.Wyjazd ten został zorganizowany w ramach projektu polsko - czeskiego: „10 lat partnerstwa. Dalszy rozwój współpracy Gmin Krasne Pole i Zawada"
DZIAŁANIE II
Wieczór Tradycji Śląskiej
data: 18 listopada 2017 rok
miejsce: Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Wodzisławiu Śląskim
18 listopada br w zawadzkiej szkole miała miejsce uroczystość podsumowująca dziesięcioletnią współpracę szkoły i zawadzkiego środowiska z Krasnym Polem w Czechach. Było to działanie szkoły i środowiska Zawady. Impreza została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa "Przekraczamy granice".
Na uroczystość przybyło wielu gości zarówno z Polski, jak i Krasnego Pola. W części artystycznej występowały szkolne zespoły folklorystyczne: "Zawadzianki" i "Kraśniczanki", grały i śpiewały zespoły dorosłych: Cymbałowa Muzyka Grunt z Krasnego Pola oraz "Zawadzianki" z Koła Gospodyń Wiejskich, którym akompaniował pan Jerzy Rosół. Punktem kulminacyjnym była teatralna scenka polsko- czeska, która przeniosła wszystkich zebranych do Hradca nad Moravicą, gdzie polski książę Mieszko I przyjął z całym dworem chrzest i poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. Po bogatym programie artystycznym odbyła się biesiada polsko - czeska, gdzie nie zabrakło śpiewu biesiadnego i folklorystycznej muzyki z obu państw.
Pani dyrektor ZSP 1 Bożena Pluta i Starosta Krasnego Pola inż. Tomasz Vytisk podsumowali okres dzisięcioletniej współpracy
Zawadzianki i Kraśniczanki
Cymbałowa Muzyka Grunt i "Zawadzainki"
Scenka polsko - czeska
Biesiada
Biesiada - integracja
DZIAŁANIE III
data: 1 GRUDZIEŃ 2017 R.
miejsce: KRASNE POLE
Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami pojechali do Krasnego Pola, gdzie klasa V b zaprezentowała program folklorystyczny. Impreza połączona była z wystawą bożonarodzeniową wyrobów rękodzieł mieszkańców w Domu Działkowca. Na wystawie mozna było podziwiać również wyroby uczniów naszej szkoły - wieńce adwentowe.
Po południu odprawiona została msza polsko – czeska wraz z koncertem w kościele dla dorosłej części partnerów obu dzielnic.
Było to działanie szkoły i środowiska Krasnego Pola.
DZIAŁANIE IV
„Wieczór kolędowo-opłatkowy ”
DATA: 16 GRUDZIEŃ 2017
MIEJSCE: strażnica OSP Zawada
Celem spotkania było zapoznanie się czeskich partnerów z tradycjami opłatkowo-kolędowymi organizowanymi w polskiej , a zwłaszcza śląskiej tradycji.
W ramach działania koordynatorzy podsumowali w języku czeskim i polskim realizację projektu i dziesięcioletną realizację programów unijnych. Wręczono osiem pamiątkowych statuetek w formie podziękowania liderom poszczególnych ugrupowań organizującym spotkania projektowe:
- Urząd Miasta w Krasnym Polu i Wodzisławiu Śl., które odebrali: starosta Krasnego Pola i z-ca prezydenta miasta Dariusz Szymczak,
- OSP Zawada i SDH Krasne Pole,
- Działkowcy z Krasnego Pola,
- przedstawiciele szkół : ZSP1 - Zawada i Krasne Pole
- emerytowany starosta Krasnego Pola – Józef Homola.
Wręczono też pamiątkowe fotoksiązki (8 sztuk) + 2 sztuki do bibliotek po obu stronach granicy.
Za organizację Wieczoru kolędowo-opłatkowego odpowiadał PP projektu Miasto Wodzisław Śląski, a za przygotowanie świątecznego wystroju - strażacy. Wykorzystano promocyjny banner i rollap, przygotowano nagłośnienie, w tym mikrofon i mikroport, które wykorzystano podczas koncertu kolędowego w wykonaniu Zawadzianek ( zespołu regionalnego śpiewaczego).
W działaniu wzięło udział 43 uczestników z Polski oraz 27 osób z Krasnego Pola.
Kliknij, aby powiększyć miniaturkę