15 listopada uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W Muzeum, po przekroczeniu bramy z słynnym napisem „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym”, ósmoklasiści poczuli powagę tego miejsca. Zwiedzając Auschwitz uczniowie mieli okazję zobaczyć, co działo się w tym jakże przejmującym miejscu. Zwiedzili miejsce, które stało się symbolem masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Niewątpliwie przyczyniły sie do tego puste cele więzienne, fotografie na ścianach, bloki z osobistymi rzeczami więźniów, krematoria czy komora gazowa. Przewodnik bardzo obrazowo przedstawił życie więźniów w obozie. Podkreślił, że dzieci nie miały żadnych ulg i były tak samo okrutnie traktowane, jak dorośli. Na wielu twarzach uczniów pojawiły się łzy wzruszenia. Młodzi ludzie mogli również zobaczyć celę św. Maksymiliana Kolbe oraz symbolicznie położyć znicz pod ścianę straceń, aby uczcić w ten sposób ofiary zbrodni nazistowskich i holokaustu. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii.
Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. W Birkenau powstały największe w okupowanej Europie urządzenia masowej zagłady – komory gazowe – gdzie niemieccy naziści zamordowali większość deportowanych do obozu Żydów. Ginęli tam ludzie w niewyobrażalnych mękach, w bólu i poniżeniu.
Na terenie tego obozu ósmoklasiści mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, ich warunki mieszkaniowe oraz dowiedzieli się, jak wyglądał przeciętny dzień z życia więźnia.
Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Z pewnością utkwi w pamięci ósmoklasistów jeszcze długi czas.