ROK SZKOLNY 2017/2018


 

 

Inauguracja roku szkolnego

 

4 września społeczność szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Wodzisławiu Śląskim uroczyście powitała nowy rok szkolny 2017/2018.

 

Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się mszą św., podczas której poświęcone zostały tornistry pierwszoklasistów. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami klasy pierwszej udali się do szkoły. Pani dyrektor przedstawiła nowych uczniów oraz nauczycieli, którzy będą uczyć w klasach siódmych. Jak nakazuje szkolna tradycja, odbyło się również uroczyste ślubowanie oraz pasowanie pierwszoklasistów na „Ucznia Szesnastki”. Pierwszoklasistom wręczono pamiątkowe dyplomy, szkolne legitymacje i krawaty jako element galowego stroju ucznia „Szesnastki” oraz rogi obfitości. Program artystyczny zaprezentowali drugoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni.
I tak z uśmiechem, pełni optymizmu uczniowie zawadzkiej szkoły rozpoczęli rok szkolny.

 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

 

 

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków, które ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, ma przybliżyć różnorodność językową i kulturową państw Europy. Z tej okazji 28 września br. w naszej szkole miała miejsce ciekawa i barwna uroczystość.

 

Obchody Europejskiego Dnia Języków zorganizowali nauczyciele języka angielskiego wraz z wychowawcami poszczególnych klas. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wybrane kraje, ich kulturę, ciekawostki i język. Posługiwali się kilkunastoma językami używanymi w różnych krajach europejskich. Począwszy od najmłodszych uczniów klasy I, która reprezentowała Polskę, uczniowie pochwalili się znajomością podstawowych zwrotów grzecznościowych wybranych państw. Przygotowano barwne stroje, tańce, piosenki i prezentacje zwyczajów różnych krajów, a także „herbatkę angielską” i pyszne przekąski. Nie zabrakło olbrzymiej wieży Eiffla, szwajcarskiego sera czy irlandzkiego skrzata Leprechauna. Prezentacje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem całej społeczności szkolnej.

 

Fotogaleria i filmiki na Facebooku szkoły

 

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPCA

 

Z okazji DNIA CHŁOPCA dziewczyny przygotowały wiele niespodzianek nie tylko w klasach pod postacią prezencików i "klasowych imprezek", ale również z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zaprezentowały program artystyczny oraz zorganizowały szkolną dyskotekę.

 

 

Fotogaleria na Facebooku szkoły

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

 

W przeddzień Święta Edukacji Narodowej uczniowie szkoły podziękowali nauczycielom za naukę, trud i ...powołanie. Samorząd szkolny pod kierunkiem opiekunek przygotował program artystyczny pt "Jeden dzień ucznia SP 16". Uczniowie doskonale wcielili się w swoich nauczycieli i w sposób bardzo zabawny, trafny i humorystyczny przedstawili przebieg poszczególnych lekcji. Całość wzbogaciły piosenki w wykonaniu poszczególnych klas i portrety nauczycieli wykonane na plastyce w klasie VI i VII b. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia złożyła również Rada Rodziców, a cała społeczność szkolna odśpiewała gromkie STO LAT.

 

Więcej zdjęć na Facebooku szkoły

 

 

 

 

 

„Taki duży, taki mały może świętym być!...”

 

 

 

Dzień 31 październik 2017 r. w naszej szkole to Szkolny Dzień Wszystkich Świętych. A to za sprawą Samorządu Uczniowskiego, z inicjatywy którego ostatni dzień października w zawadzkiej szkole, był radosnym dniem, kiedy wspomniano świętych.


W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w przebraniu świętych lub aniołków. Został zorganizowany apel, na którym wyłoniono uczniów najciekawiej przebranych, którzy o „swoim” świętym musieli coś ciekawego opowiedzieć. Oczywiście nie zabrakło znanej piosenki Arki Noego „Święty uśmiechnięty”, którą uczniowie głośno i radośnie odśpiewali oraz zatańczyli. Nad całością czuwała katechetka szkoły oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego.
Niewątpliwie tak zorganizowany dzień pozostanie uczniom w pamięci, a przede wszystkim jest nowatorską i ciekawą alternatywą na amerykański Halloween.

 

 

 

 

 

 

 Lekcja patriotyzmu...

 

 


10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole miała miejsce żywa lekcja historii, poświęcona polskim zrywom niepodległościowym, a w szczególności powstaniu styczniowemu z 1863 roku.

 

 

Po raz kolejny gościliśmy rotmistrza Krzysztofa Banasia herbu Dołęga, który z pasją prezentował oryginalne eksponaty broni palnej i broni białej z czasów powstańczych. Prelekcja wzbogacona została multimediami, wśród których szczególnie ciekawa była wizualizacja pieśni patriotycznych w aranżacji Pawła Kukiza. Prelekcja oraz prezentacja multimedialna przybliżyły uczniom szkoły wartości Święta Niepodległości. Była to z pewnością ciekawa lekcja patriotyzmu.

 

 

 

 

10 lat partnerstwa. Dalszy rozwój współpracy Gmin: Ostrawa Krasne Pole - Wodzisław Śląski Zawada.

 

Podsumowanie współpracy Zawady - Wodzisławia Śląskiegio i Krasnego - Pola Ostrawy.

 

 

 

18 listopada br w zawadzkiej szkole miała miejsce uroczystość podsumowująca dziesięcioletnią współpracę szkoły i zawadzkiego środowiska z Krasnym Polem w Czechach. Impreza została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa "Przekraczamy granice".

 

Na uroczystość przybyło wielu gości zarówno z Polski, jak i Krasnego Pola. W części artystycznej występowały szkolne zespoły folklorystyczne: "Zawadzianki" i "Kraśniczanki", grały i śpiewały zespoły dorosłych: Cymbałowa Muzyka Grunt oraz "Zawadzianki" z Koła Gospodyń Wiejskich, którym akompaniował pan Jerzy Rosół. Punktem kulminacyjnym była teatralna scenka polsko- czeska, która przeniosła wszystkich zebranych do Hradca nad Moravicą, gdzie polski książę Mieszko I przyjął z całym dworem chrzest i poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. Po bogatym programie artystycznym odbyła się biesiada polsko - czeska, gdzie nie zabrakło śpiewu biesiadnego i folklorystycznej muzyki z obu państw.

 

 

Więcej zdjęć oraz filmiki na Facebooku szkoły

Powitanie...podsumowanie...
Zawadzianki i Kraśniczanki z Cymbałową Muzyką Grunt
Śpiewająco...
Scenka polsko - czeska

 

 

 

Andrzejki.

Dyskoteka i spotkanie z czarodziejem

 

30 listopada, zgodnie z tradycją, uczniowie uczestniczyli w zabawach andrzejkowych. Klasy młodsze miały spotkanie z magikiem (do południa), natomiast klasy starsze w godzinach popołudniowo-wieczornych  bawiły sie na szkolnej dyskotece.

 

 

Dyskoteka
Spotkanie z czarodziejem

 

 

 

 

 

Spotkanie z Mikołajem

 

 

6 grudnia, jak przystało na szkolę z tradycjami, do wszystkich dzieci przybył św. Mikołaj. Klasa II zaprezentowała krótki program artystyczny. Dzieci otrzymały słodkości oraz zrobiły sobie fotkę z Mikołajem. W tym dniu w szkole królował kolor czerwony.

 

 

 

Przygotowania do spotkania z Mikołajem rozpoczęły sie w klasach, z wychowawcami
KLASY I -IV
KLASY V - VII

 

Uroczyste otwarcie sali artystycznej

 

 

14 grudnia w naszej szkole odbyło się otwarcie nowej sali artystycznej. Sala powstała dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Piękne Anioły, sponsorom, społeczności szkolnej oraz miastu.

Po raz pierwszy na nowej scenie wystapił młodzieżowy teatr prowadzony przez p. Beatę Świerczek - Tront oraz klasa III a, taneczny duet oraz absolwenci naszej szkoły w utworze muzycznym. Przecięcia wstęgi dokonał prezydent miasta  Mieczysław Kieca wraz z uczennicą klasy V a -  Mileną.

 

Jednym z ambasadorów Stowarzyszenia Piękne Anioły jest znana aktorka Anna Czartoryska - Niemczycka, która miała być gościem honorowym na uroczystości otwarcia nowej sali artystycznej. Jednakże ze względów zdrowotnych nie dotarła do naszej szkoły, przysłała za to krótki filmik z pozdrowieniami.

 

 

 

 Fotogaleria na Facebooku szkoły

Pozdrowienia dla szkoły od Anny Czartoryskiej - Niemczyckej

 

Magia świąt...

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwane święta zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Nasi uczniowie do świąt przygotowywali się przez cały miniony tydzień. Stroili swoje klasy, piekli i dekorowali ciasteczka, śpiewali kolędy i pastorałki, słuchali świątecznej muzyki oraz przygotowywali jasełka. Zwieńczeniem wszystkich przygotowań był piątek, 22 grudnia. Wtedy wszyscy w odświętnych strojach wraz z wychowawcami spotkali się na klasowych Wigiliach. Można było wyczuć podniosły nastrój w tym dniu oraz chwile pełne radości i ciepła. Po klasowych wigilijkach cała szkolna społeczność uczestniczyła w pełnych zadumy i refleksji jasełkach przygotowanych pod kierunkiem katechetki Joanny Żaba. Ten najbardziej ukochany przez dzieci dzień, zakończyły występy uczniów klas młodszych, którzy przygotowali kolędy, pastorałki oraz świąteczny taniec. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazje wystąpić na nowo otwartej scenie sali artystycznej. Na koniec dyrektor szkoły pani Bożena Pluta złożyła uczniom i ich rodzicom świąteczne życzenia.

 

Fotorelacja na Facebooku szkoły

Wypieki, czyli przygotowania do świąt
Występy artystyczne

 

Średniowieczni rycerze przybyli do naszej szkoły...

 

 

16 stycznia br. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii na temat zwyczajów rycerskich. Poprzez zabawę, przebieranie się w elementy stroju rycerskiego czy giermka oraz ciekawe historyjki z życia średniowiecznych wojów - uczniowie zdobywali wiedzę.

Takie lekcje zawsze cieszą się wielką popularnością i zaangażowaniem uczniów.

 

Fotorelacja oraz filmik ;) na Facebooku szkoły

 

OBCHODY DNIA BABCI I DZIADKA

 

 

W piątek 19 stycznia pierwsza grupa babć i dziadków przybyła do naszej szkoły na uroczystość DNIA BABCI I DZIADKA. W tym dniu zaproszenie przyjęli dziadkowie wnucząt z klasy I i IIIb.

 

Rozpoczęły sie uroczyste OBCHODY DNIA BABCI I DZIADKA.

 

22 stycznia w naszej szkole również świętowaliśmy. Z tej okazji klasy VII a i b, VI i IV przygotowały dla swoich Dziadków program artystyczny, w którym wnukowie zaprezentowali swoje umiejętności teatralne, wokalne oraz instrumentalne. Następnie Goście zaproszeni byli na poczęstunek, w trakcie którego otrzymali piękne upominki. Sto lat Kochane Babcie oraz Dziadkowie!

 

Fotorelacja na Facebooku szkoły

 

 

 

 

Pierwszy dzień wiosny - dzień jak z bajki...

 

21 marca uczniowie szkoły wcielili się w postacie z wylosowanych przez przewodniczących bajek. Każda klasa zaprezentowała krótką inscenizację z bajki. Pierwszy dzień wiosny był dniem bez pytania, kartkówek, sprawdzianów i oczywiście...mundurków.

 

 

Fotogaleria na Facebooku szkoły

klasy I - IV
klasy V- VII

 

GALA PODSUMOWUJĄCA ROK SZKOLNY

I FESTYN "MAMA, TATA I JA"

 

 

21 czerwca, w godzinach popołudniowych w NASZEJ SZKOLE odbyła się uroczysta Gala podsumowania roku szkolnego 2017/2018 połączona z rodzinnym festynem "Mama, Tata i Ja".

 

Jak co roku, na scenie zaprezentowali się uczniowie, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach dydaktycznych, artystycznych i sportowych. Zostały przydzielone dyplomy oraz wręczone puchary dla najlepszego ucznia, matematyka, informatyka, przyrodnika, czytelnika czy mistrza ortografii. Alicja z klasy VII a została osobowością szkoły, wyróżnieni zostali również uczniowie ze świadectwami z biało-czerwonym paskiem oraz członkowie Pocztu Sztandarowego. Poszczególne klasy zaprezentowały ciekawy program artystyczny, ISKRY zatańczyły dwa układy taneczne, którymi wywalczyły I miejsce na "Masce 2018", a młodzi aktorzy szkolnego teatru FRYKAS aż trzykrotnie przedstawili swoje przedstawienie o Małym Księciu na sali artystycznej . W międzyczasie można było zjeść kiełbaskę z rożna, kupić popcorn, lody, ciastko w kawiarence oraz babeczki z niespodzianką. Działała loteria fantowa, dmuchany zamek, stoiska z książkami i zabawkami. Jak to zwykle bywa na festynach rodzice zagrali mecz piłki nożnej ze swoimi dziećmi. Niezwykłym widowiskiem okazały się pokazy akrobatyczne Lenki oraz pokaz "walki wschodu" Kacpra. Było wesoło, radośnie i rodzinnie.

występy artystyczne
występy artystyczne
laureaci konkursów i szkolni mistrzowie
szkolni mistrzowie, osobowośc szkoły, Frykas i Iskry